V roku 2000 predstavila Nadácia Partnerství z Brna anketu Strom roka, ktorou nadviazala na podobné aktivity okrášľovacích spolkov v prvej republike. V roku 2002 sa k nej pridala nadácia Ekopolis z Banskej Bystrice. A v roku 2011 sa rozbehla anketa v celej Európe pod názvom European Tree Of The Year.
Najnovšou víťazkou európskej ankety je borovica, ktorú nazývajú Strážkyně zatopeného údolí alebo Chudobínska borovica. Postúpila z národnej súťaže, kde získala 4394 hlasov, aby v Európe suverénne vyhrala so ziskom 47 226 hlasov. Je to dobrá správa aj pre prírodu, pretože mikroregión, v ktorom borovica stojí, sa zaviazal, že za každý získaný hlas vysadia jeden strom. Pri tom množstve to znamená, že v Čechách pribudne 7 hektárov lesa!

Pred niekoľkými rokmi sme aj my prihlásili do súťaže našu lipu, ktorá rastie na cintoríne. Získali sme k nej aj pekný príbeh, priamo od ženy, ktorá bola pri jej zasadení. Žiaľ, vo veľkej konkurencii sme sa neprebojovali do finálovej dvanástky. Napriek tomu však anketu sledujeme a tešíme sa z každého krásneho stromu, ktorý v nej obstojí.

Strom roka (ČR)     Strom roka (SR)     Európsky strom roka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.