Poznáte vtáčí spev?     Naši ptáci

Už viac ako 100 rokov sa oslavuje 1. apríla Medzinárodný deň vtákov. Je to na počesť prvého medzinárodného dohovoru v oblasti ochrany životného prostredia, tzv. Dohovoru na ochranu vtákov, užitočných v poľnohspodárstve, ktorý bol schválený a podpísaný 19. marca 1902 v Paríži. Na území Československa začal platiť v roku 1924.
1. apríla 1906 bola podpísaná Medzinárodná konvencia o ochrane užitočných vtákov. A práve tento pamätný deň si každoročne pripomíname ako Deň vtákov.

Zaujímavé je, že na našom území, teda v rámci c. a k. monarchie sa oslavoval deň vtákov už 1. apríla 1900 a to vďaka slovenskému prírodovedcovi Otovi Herrmannovi (1835 – 1914), ktorý žil a pôsobil v Brezne. Bola to akcia pre školy a súčasne s vtákmi sa oslavovali aj stromy.

Máte predstavu, koľko rôznych druhov vtákov žije v našom okolí? A dokázali by ste odlíšiť slávika od stehlíka? A nielen podľa vzhľadu, ale napríklad aj podľa spevu? Našli sme stránku, na ktorej sa môžete pozrieť, ako vtáky u nás vyzerajú a akú zvuky vydávajú. Príjemnú zábavu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.