Je fakt, že sa už sem tam ukazujú, ešte chvíľu však potrvá, kým sa ustáli počasie a včielky sa budú môcť naplno venovať svojej práci, z ktorej máme všetci radosť.
Kým sa tak stane, môžeme im trochu fušovať do remesla a urobiť si púpavový med. Receptov nájdete na internete veľa, líšia sa v drobnostiach, my máme osvedčený a vyskúšaný tento:

1. Vyženiete dobrovoľníka, aby pozbieral kvety púpavy. Malo by ich byť 400. Ideálne je zbierať púpavy po krátkom ľahkom daždi, za predpokladu, že nebývate pod elektrárňou alebo chemičkou, budú kvety čisté a ešte stále plné peľu.

2. Kvetom, očisteným od stoniek, urobíte kúpeľ v hrnci s 2 litrami vody a 1 – 2 bio citrónmi, nakrájanými na kolieska (určite to nerobte s chemicky ošetrenými citrónmi, pretože si vyrobíte koktejl na spúšťanie alergií!). Zmes privediete do varu a potom necháte odstáť, môžete až 24 hodín, ale najmenej 6 hodín.

3. Vylúhované kvety scedíte cez gázu, aby ste zachytili všetky nečistoty. K výluhu pridáte 1 – 1,5 kg cukru a môžete ešte ďalší bio citrón, opäť nakrájaný na kolieska.

4. Privediete do varu a varíte na miernom ohni asi 1,5 – 2 hodiny, podľa toho, aký hustý med chcete získať. Hustotu môžete kontrolovať tak, že naberiete zmes na lyžičku, vylejete ju na tanierik a keď trochu vychladne, uvidíte, ako rýchlo tečie, keď tanierik nakloníte.

5. Odstavíte a med hneď zlejete do pripravených čistých malých fliaš. Púpavový med je pekný darček, ktorému sa každý poteší.

Nevieme, ako dlho púpavový med vydrží, ale práve sme doma našli zablúdený pohár z minulej jari a med chutí stále výborne.

Varili ste už púpavový med?
Máte lepší recept alebo vyskúšaný iný recept?
Pochváľte sa a poraďte ostatným čitateľom!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.