Vonku udreli mrazy, príroda sa ukladá na zimný spánok, v cirkevnom kalendár skončil rok a prvou adventnou nedeľou začína nový. Práve Advent je obdobím, ktoré máme od nepamäti spojené s očakávaním Vianoc.

Gazdiné upratujú, pečú, vylepšujú domovy pre svoje rodiny, pripravujú prekvapenie pre každého blízkeho človeka – je to pre nich próza predvianočného času.
Gazdovia sa venujú poetickejším záležitostiam – číria víno a sťahujú ho do čistých demižónov, solia pláty slaniny, melú mäso na klobásy, kontrolujú kotly, zazimujú posledné kúty záhrady, pripravujú klátiky dreva do piecky alebo kozubu, tlčú orechy…
A deti? Nevedia sa dočkať. Rozžiaria sa im oči pri zapálení prvej sviečky na adventnom venci, ktorý tróni uprostred, snoria po skrinkách a hľadajú svetielka a ozdob na stromček, snívajú o tom, čo im Ježiško tento rok nadelí, tí zábudlivejší ešte na poslednú chvíľu píšu dlhé zoznamy darčekov, po ktorých túžia, hoci by im úplne stačil ten úplne prvý, ale treba sa poistiť – čo ak to Ježiškovi tento rok nevyjde! – aby si mal z čoho vyberať. Samozrejme, prekážajú v kuchyni, vylizujú hrnce s krémmom, ale nepohrdnú ani perníkovým cestom, nasávajú vône a tešia sa, tešia sa, tešia sa.

Česká televize Déčko už od roku 2012 pripravuje nádherný, jedinečný a láskyplný Adventný kalendár, v ktorom ponúka priestor nielen pre deti – ak si chcete oddýchnuť, inšpirovať sa, a v tomto roku aj pripomenúť si idylické časy tatíčka Masaryka, nezabudnite kliknúť na obrázok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.