Tento rok jej máme v záhrade naozaj veľa veľa veľa 💜💜💜!
Vždy čakáme, akú farbu vyberú v Pantone Color Institute za farbu roka. Zhodnúť sa na tom musia „odborníci na farby“ zo všetkých pobočiek tejto zaujímavej agentúry, ktorá bola pôvodne založená v roku 1950 v New Jersey bratmi Mervinom a Jesse Levinovcami. V roku 1956 v nej začal pracovať Lawrence Herbert. V roku 1962 od bratov Levinovcov odkúpil aktíva spoločnosti a tak položil základy Pantone. Spoločnosti, ktorá sa preslávila svojimi farebnými vzorkovnicami – nájdete ich dnes všade, kde pracujú s farbami.
Od roku 2000 vymysleli na podporu svojich aktivít vyhlasovanie farby roka. Ako nespochybniteľní odborníci s mnohoročnou praxou tak ešte viac ovplyvňujú trendy v používaní farieb.
A teraz k súčasnosti: farbou roka 2022 sa stala farba drobnej modrej kvetinky, ktorá sa volá Zimozeleň menšia lat. Vinca minor, v USA známa ako PERIWINKLE (odtiaľ skratka PERI, very = veľmi).
Pre nás je táto farba veľmi príbuzná s prevládajúcou farbou v našej prírodnej vidieckej záhrade. „Ja vidím LEVANDUĽOVÚ 💜 a to znamená, že naša Vidiecka záhrada bude v roku 2022 VERY TRENDY 🙂!“
Spoločnosť Pantone, ktorá určuje farebné trendy, poskytla aj škálu farieb, ktoré sa kamarátia s VERY PERI. A tu to začína byť zaujímavé, lebo fantázii – a najmä vo výbere záhradných kvetov – sa medze nekladú.
Ak chcete mať farbu roka 2022 aj vo svojej záhrade, vysaďte niektoré z týchto kvetov: levanduľa, brutnák, ozdobné cesnaky, šalvia lekárska, delfíniá, nevädza, zvončeky, surfínie, verbena, budleja, slez, stračonôžky, tulipány, aj modrice… astry, krasuľky, orgovány, ale aj ruže. Najefektnejšie sú skupinové výsadby, aby farba dostatočne vynikla a pútala pozornosť aj zo zastrčeného kúta záhrady. Pozornosť koho? Všetkého živého! Od včiel, chrobáčikov, cez motýle, modlivky, kobylky a koníky… až po hladné oko človeka, ktoré sa chce nasýtiť prirodzenou krásou 💜.

Ako to vyzerá v našej prírodnej vidieckej záhrade počas roka? Pozrite si galériu!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.