Všetci si pamätáme časy obedov v školských jedálňach. Medzi všeobecne neobľúbené a odsudzované šaláty určite patril aj cviklový. Okrem toho, že mal niekedy výraznú kyslú chuť kvôli octu, voňal po rôznch koreniach, ktoré deťom nejdú pod nos, mal ešte jednu otrasnú vlastnosť navyše – farbil. A to tak, že do zbláznenia mamy, lebo čo raz bolo cviklou zafarbené, to také ostalo.
Musím sa priznať, že som patril k tým málo gurmánom, ktorí cviklový šlát vyhľadávali a jedli aj za spolužiakov. A zostalo mi to dodnes. Cvikla je úžasná a prekvapujúca. Presvedčil som sa o tom včera, keď manželka vyrábala jarný životabudič. Ochutnal som iba tak, uvarenú, na kocky nakrájanú cviklu a má fakt skvelú chuť. Netušil som, že je taká sladká…

Nie je nič jednoduchšie, ako urobiť si (ne)obyčajný cviklový šalát
Najprv cviklu očistíme a uvaríme. Za hodinu bude uvarená do chrumkava. Ak chcete mäkšiu, varte dlhšie.
Po vychladnutí cviklu ošúpeme a nakrájame podľa vlastnej fantázie – na kocky, mesiačiky, hranolčeky.
Pripravíme si nálev. Potrebujeme vodu, ocot, cukor a korenie – môže byť anýz, badián, klinčeky, škorica, rasca, komu čo viac chutí, experimenty končia úspechom a objavením novej chute.
Poďme na to: liter vody, štvrť litra octu, tridsať deko cukru a niekoľko klinčekov. Privedieme do varu a necháme trochu vychladnúť.
Do vhodnej nádoby naložíme pokrájanú cviklu a zalejeme ju nálevom.
Hotovo.
V chladničke by vydržala aj dlhšie, ale keď na ňu neustále chodíme, nedarí sa nám zistiť, ako dlho by to bolo.

A prečo je cvikla taká dobrá a prospešná pre zdravie?
Obsahuje vitamíny a minerály v prírodnej forme, teda ľahšie stráviteľné pre organizmus. Bielkoviny, vitamíny C, B1 a B2, draslík, fluór, horčík, mangán, meď, zinok, železo…
Pomáha pri rôznych ochoreniach (kôrnatenie tepien, odbúrava cholesterol, pomáha riešiť problémy s tlakom a chudokrvnosťou a vôbec sa stará o cievy; má dobrý účinok aj na čistenie pleti, pretože čistí pečeň, údajne pomáha aj pri chorobách dýchacích ciest; pomáha znižovať tvorbu žalúdočných štiav a teda uľahčuje pri pálení záhy, ale aj pri črevných ochoreniach; dokonca je účinná aj pri liečbe mykózy a má aj protirakovinové účinky), existuje celý rad stránok, kde sa o účinkoch cvikle dozviete viac a od odborníkov. Pre nás je dôležité, že nám chutí, je veľmi pekná a mať ju v miske je nielen grumánsky, ale aj estetický zážitok.

Dobrú chuť!

 

One Thought on “Poklad, ktorý prežil zimu”

  • 🙂 a dá sa nakrájať aj na slniečka 🙂 My ju zaraďujeme do jedálnička aspoň raz týždenne… kvôli anémiám…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.